برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

مرکز آموزشی درمانی الزهراAlzahra Hospital

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 10 خرداد 1399
کد 815

جراحی توده شکمی

توده 30 سانتیمتری به وزن 5 /7کیلوگرم در شکم خانم 27 ساله

بیمار خانم 27 ساله گراوید سه با سابقه دو بار زایمان طبیعی قبلی با درد و بزرگی شکم به کلینیک انکولوژی زنان بیمارستان الزهراء مراجعه کرده ....
بیمار خانم 27 ساله گراوید سه با سابقه دو بار زایمان طبیعی قبلی با درد و بزرگی شکم به کلینیک انکولوژی زنان بیمارستان الزهراء مراجعه کرده ، در CT اسکن انجام شده توده حدود 28-27 سانتی متر solid cystic بدون آسیت و بدون لنفادنوپاتی گزارش شده بود. CA125= 84  بود. در معاینه شکم و لگن تا حد حاملگی ترم و تا زیر زایده گزیفوئید و زیر دنده ها پر و سفت بود. بیمار در بخش انکولوژی بستری و آماده عمل گردید پس از ورود به شکم با برش بزرگ Mid line توده سفت و solid 30 سانتیمتری کل فضای داخل شکم و لگن را پر کرده و تا زیر کبد و طحال ادامه داشت و روده ها را به بالا زده بود که منشاء آن از تخمدان راست بیمار بود و توده مزبور حدود 2/5 دور ، دور پایه عروقی خود پیچ خورده بود. (Torsion) که سالپنگوافورکتومی راست انجام شد و به Frozen section ارسال گردید که نتیجه Ovarean border line Muscinus Tumor  بود که به همین دلیل امنتکتومی  و آپاندکتومی نیز انجام شد و بیمار روز سوم پس از جراحی با حال عمومی خوب مرخص گردید. این جراحی توسط تیم جراحی به سرپرستی خانم دکتر مریم واعظی فلوشیپ انکولوژی زنان انجام شد.
توده های بوردرلاین موسینی تخمدان از شایعترین تومورهای اپی تلیالی تخمدان هستند که مشخصه آنها سایز بسیار بزرگ آنهاست که به همین دلیل علائم زیادی  ایجاد می کنند و درمان این تومورها سالپنگوافورکتومی همان سمت و امنتکتومی و آپاندکتومی و سپس Followup می باشد.
  • تایید شده
  • در 1399/03/10
  • ساعت 9:34